Nástřih hráze (epiziotomie) je téma, které v poslední době stejně jako zákrok samotný bolestivě rozděluje společnost. První tábor hlasitě obhajuje jeho nutnost, druhý ho vnímá spíš jako násilí, kterého se na ženách dopouští lékaři a další zdravotnický personál, který odmítá upustit od svých zajetých postupů.
NÁSTŘIH HRÁZE? ANO, ALE…
Nástřih hráze je nejčastějším chirurgickým zákrokem, se kterým se můžeme u porodu setkat. Provádí se při kontrakci v druhé době porodní ve chvíli, kdy hlavička miminka těsně naléhá na poševní vchod, a spočívá v nastřižení hráze mezi pochvou a konečníkem, při kterém se uměle rozšíří vaginální otvor. Měl by se provádět jen tehdy, když je nutné urychlit porod a zachránit miminko, které se ocitlo v ohrožení života. V těchto ojedinělých případech je bezesporu nutný a přínosný. Jde ale při každém z těch zhruba 40 % vaginálních porodů, kdy je ženě provedena epiziotomie, tedy prakticky při každém druhém porodu, o život miminka?
JAK PŘEDEJÍT NÁSTŘIHU HRÁZE
I když nástřihů hráze při porodech v průběhu let postupně ubývá, vysoké procento těchto zákroků se stále provádí rutinně. Spousta žen je s nimi navíc vlastně již dopředu smířená, protože přece k porodu patří. A to je samozřejmě špatně. Při správně vedeném porodu, při kterém si žena může volit polohu, která jí vyhovuje a která nezužuje porodní cesty (např. na porodní stoličce), kdy se hrázi dostane náležité péče (při porodu je nahřívána, masírována a případně přidržena) a kdy není porod zbytečně urychlován, k natržení a jiným poraněním dochází jen velmi zřídka. Anebo jsou pouze povrchová.
NASTŘIŽENÁ TKÁŇ SE SNADNO TRHÁ
Preventivní nástřih oproti tomu zasahuje vždy nejen do kůže a podkoží, ale jsou při něm zraněny také svaly. Odpovídá tedy minimálně druhému stupni porodního poranění. Už z podstaty musí být tedy mnohem bolestivější a jeho hojení je náročnější a delší. Není také tajemstvím, že mnohdy vlivem rovného střihu stejně dojde i k natržení, před kterým má rodící ženu údajně chránit. Tato ruptura má ovšem výrazně horší následky než samotné natržení bez nástřihu. Jen si vzpomeňte, jak snadno roztrhnete látku, kterou si – byť lehce – na kraji nastřihnete? A to je pořád jen začátek…
BOLEST NA TĚLE I NA DUŠI
Největší jizva totiž není ta, která hyzdí naše tělo – i když třeba i zatraceně bolí. Největší trápení si obvykle neseme každý uvnitř. V duši. Vědomí, že byl ženě proveden bez jejího souhlasu, nebo dokonce proti její vůli, takovýhle zákrok, je pro většinu z nich i po mnoha letech velmi trýznivé.
MODERNÍ PŘEDPORODNÍ PŘÍPRAVA V PANSOFII: EPI-NO A ANIBALL
O kontroverzním tématu epiziotomie a taky o tom, jak se pokusit se nástřihu vyhnout díky používání balonku Epi-No nebo Aniball a moci se prakticky ihned po porodu bez bolesti starat o své novorozené miminko, nám v Pansofii pravidelně přednáší psycholožka a lektorka Mgr. Veronika Jiříková. Verča má s balonkem sama velmi dobré zkušenosti a všem nastávajícím maminkám jej jednoznačně doporučuje.
Zajímá vás toto téma? Chcete poradit, kde balonky sehnat, jak používat a jak se o své Epi-No nebo Aniball starat? Podívejte se do našeho programu, kdy pro vás tuhle přednášku opět chystáme.
Nejnovější komentáře